Skip Navigation Linksدرباره ما/ما که بودیم ، ما که هستیم؟

Skip Navigation Linksما که بودیم ، ما که هستیم؟


ما که بودیم، ما که هستیم؟!


شرکت مهندسی سبز آشیان آپادانا، از سال 1375 فعالیت خود را، در عرصه صنعت گلخانه آغاز نموده است. این شرکت، با تکیه بر دانش و فناوری روزآمد، در هر دوره، و نیز از رهگذر شناخت به هنگم نیاز مشتریان و ارائه پاسخ در خور به این نیازها، در تمامی سالهای فعالیت خود ارزش آفرینی را استمرار بخشیده و در رهگذر زمان، به تدریج توسعه یافته است.

در سالهای واپسین دهه هفتاد شمسی، این شرکت به سرعت به عنوان پیشروترین شرکت در بازار صنعت گلخانه در کشور مطرح گردیده و به اتکا شعار محوری" همواره یک قدم فراتر!" بازار این صنعت را در کشور رهبری می نموده است. جایگزینی گلخانه های چوب و پلاستیک با سازه های فلزی جوشی، طراحی و توسعه سازه پیش ساخته فلزی گلخانه با اتصالات پیچ و مهره، انتقال فناوری گلخانه های مدرن اسپانیایی از نوع گاتیک، به واسطه همکاری انحصاری با شرکت ULMA اسپانیا، توسعه سازه های گاتیک به عنوان مدرن ترین سازه گلخانه های پلاستیکی، همه و همه اقداماتی بوده است که هر کدام، برای نخستین بار در کشور و توسط این شرکت اجرائی گردیده و این شرکت را به رهبر صنعت گلخانه کشور مبدل نموده است. امری که تا به امروز نیز تداوم و استمرار داشته تا جائیکه سازه های گاتیک اسپانیایی را، در ایران به "سازه های اولما" رضوی و "سبز آشیان" می شناسند و نام می برند.


شرکت مهندسی سبز آشیان آپادانا، دهه هشتاد شمسی را به گونه ای چالش برانگیز آغاز نمود. در آغاز این دهه، فعالیت تجاری در قالب یک گروه تجاری (Joint Jointure) با شرکت ULMA اسپانیا، و در رابطه ای کاملاً انحصاری آغاز شد و نخستین پروژه های شهرک این گروه، به سرعت در ایران شکل گرفته و عملکرد این گروه، در انتقال فناوری و دانش فنی گلخانه های مدرن، به داخل کشور، باعث شد تا پروژه های متعددی در دوره زمانی کوتاه، توسط این joint تجاری قدرتمند، شکل گرفته و اجرائی گردد.

از سوی دیگر در سالهای میانی دهه هشتاد شمسی، دانش و فناوری طراحی و ساخت سازه های فلزی پیچیده صنعتی، در ترکیب با تفاوتهای روزافزون این سازه ها در کشور، شرکت مهندسی سبز آشیان آپادانا را به سرعت به سمت توسعه بخشهای اجرای پروژه های صنعتی، سوق داده و در نهایت، تولد گروهی از شرکتهای زیرمجموعه، تحت عنوان هلدینگ آپادانا را رقم زد؛ شرکتهایی مستقل، دارای حوزه های فعالیت گسترده از مهندسی و اجرا تا بازرگانی بین المللی:

دیاگرام 1: هلدینگ آپادانا


دپارتمان کشاورزی و گلخانه شرکت مهندسی سبز آشیان آپادانا، در تمامی سالهای فعالیت این شرکت، به صورت مستمر، فعالیت در زمینه طراحی، تولید ساخت و نصب گلخانه های مدرن شیشه ای و پلاستیکی را ادامه داد. در سالهای نخست دهه نود، این شرکت، بلا بر اساس تقاضای گلخانه های شیشه ای، در بازار داخل کشور اقدام به برقراری ارتباط دیگری با یکگلخانه ساز معتبر هلندی به نام شرکت Certhon نمود، ارتباطی که تا هم اکنون نیز تداوم داشته، لیکن به دلیل سرمایه گذاری سنگین در گلخانه های شیشه ای، تاکنون منجر به فعالیت عملی عمده ای نگردیده است.

در سال 1395 و با ابلاغ سیاستهای برنامه ششم توسعه کشور، توسعه کشت گلخانه ای در کشور، امری حتمی به نظر رسید و برخلاف افت شده تقاضا در پروژه های این بخش، در سالهای 1385 تا 92، پیش بینی ای حاکی از توجه دولت به این نوع کشت و توسعه این بخش در کشور در سالهای آتی، می باشد. بر اساس این تغییرات، توسعه کسب و کار گلخانه و دپارتمان کشاورزی شرکت، طبق نظر تمام محترم مدیریت عامل در دستور کار قرار گرفته و این توسعه، در قالب ایجاد گروهی از شرکتهای تخصصی، تحت عنوان "هلدینگ کشاورزی آپادانا" آغاز گردید.

هلدینگ کشاورزی آپادانا، ساپاک (SAAPAC: Sabz Ashian Apadana Agricola) مجموعه ای مشتمل، بر شش شرکت تخصصی است که ذیل شرکت آبکار سبز آشیان آپادانا به عنوان شرکت مادر، فعالیت نحوه و حوزه های تخصصی مختلف را، پشتیبانی می نماید:

هلدینگ کشاورزی آپادانا ساپاک: (sabz Ashian Apadana Agricola Carporation (SAAPAC))

- ابکار سبز آشیان آپادانا: شرکت مادر تخصصی هلدینگ 

حوزه فعالیت: طراحی، تولید، اجرا و نصب انواع گلخانه های مدرن پلاستیکی، شیشه ای و نت هاوس و شید هاوس و سازه ها، باغداری نوین 

- مشاوره و پژوهش و فناوری کشاورزی آپادانا، حوزه فعالیت ارائه خدمات مشاوره، پژوهش و فناوریهای نوین کشاورزی دیگر حوزه فعالیت این شرکت، در زمینه طراحی و تولید محصولات تکنولوژیک و دانش بنیان خصوصاً محصولات نرم افزاری و الکترونیکی در این عرصه می باشد. این شرکت به عنوان واحد متمرکز تحقیق و توسعه هلدینگ کشاورزی آپادانا خدمات پروژه های پژوهشی مختلف را، از پژوهشهای ژنتیک و گیاه پزشکی و اصلاح اقلام تا پژوهشهای توسعه ای و کاربردی به درخواست مشتری، به دیگر شرکتهای هلدینگ و مشتریان ارائه خواهد نمود.

 - بازرگانی کشاورزی آپادانا: خرید، فروش، صادرات و واردات محصولات کشاورزی خصوصاً محصولات گلخانه ای، فرآوری، سورتینگ بسته بندی محصولات کشاورزی و آماده سازی این محصولات با اهداف صادراتی، در راستای انتقال حداکثر ارزش افزوده این محصولات و ارزآوری به داخل کشور

 - بازرگانی تجهیزات کشاورزی آپادانا: واردات و تأمین انواع تجهیزات، تأسیسات، ملزومات و نهاده های کشاورزی خصوصاً ملزومات کشت گلخانه ای در راستای تأمین همه جانبه نیازهای صنعت گلخانه در کشور

 - صنایع حرارتی و برودتی آپادانا: طراحی و تولید انواع محصولات و تجهیزات گرمایشی و سرمایشی صنعتی مورد نیاز در صنعت گلخانه و پرورش دام و طیور، این مجموعه از زیرمجموعه های شرکت مهندسی سبز آشیان آپادانا است که به این هلدینگ انتقال می یابد. 

- مرکز آموزشی صنعت گلخانه و فناوریهای مدرن کشاورزی: با توجه به نیاز روزافزون کشور، در انتقال دانش مدیریت و کاربری گلخانه و نیز دیگر دانشها و فناوریهای صنعت گلخانه و کشاورزی، برنامه ایجاد نخستین مرکز آموزشی صنعت گلخانه و فناوریهای مدرن کشاورزی، در دستور کار هلدینگ کشاورزی آپادانا قرار گرفته است.

دیاگرام 2- هلدینگ کشاورزی آپادانا ساپاک (SAAPAC):


دیاگرام فوق، و نیز شرح فعالیت شرکتهای هلدینگ کشاورزی آپادانا، خود گویای برنامه گسترده و عمیق مدیریت محترم عامل و هیأت محترم مدیره شرکت مهندسی سبز آشیان آپادانا، در مسیر توسعه هلدینگ کشاورزی آپادانا و توجه به کسب و کار و صنعت گلخانه و دیگر صنایع مرتبط با کشاورزی می باشد.

ساپک، مسیری پرفراز و نشیب را در توسعه بخشهای زیر مجموعه خود طی نموده و امروز به پیمانکاری عمومی و دارای افتخارات بی شمار مبدل گردیده است و بالاترین رتبه ها و گریدهای پیمانکاری در حوزه های نفت، گاز و پتروشیمی، راه و ساختمان و ابنیه و آب، نمایانگر تلاش خستگی ناپذیر این هلدینگ طی بیش از دو دهه فعالیت مستمر خود می باشد و در چشم انداز فراروی این هلدینگ، تلاشی همه جانبه در سومین دهه فعالیت این مجموعه، می تواند هلدینگ آپادانا را، به قلل افتخارات دیگری نائل نماید و نیز بهره مند از رفاه و محیط زیست سالم هلدینگ کشاورزی آپادانا، ساپاک، به عنوان تنها مجموعه چند منظوره و در برگیرنده همه تخصصها محصولات و خدمات مورد تقاضا در عرصه صنعت گلخانه و فناوریهای مدرن کشاورزی به قطع تعیین نقشی درخور توجه در توسعه کشت گلخانه ای درکشور ایفا خواهد نمود.

همانند گذشته، همچنان پیشروترین مجموعه اقتصادی در صنعت گلخانه کشور خواهد بود.

ما معتقدیم که در آینده ای نه چندان دور، افقهای بی دلیل و منحصر به فردی از توسعه در انتظار ایران عزیز خواهد بود و به یاری خداوند متعال، هلدینگ کشاورزی آپادانا، زمینه ساز و بانی بخشی از روند توسعه کشور، در صنعت پر اهمیت گلخانه خواهد بود....